Konferencja rozpoczynająca projekt

Przedstawiamy materiały prezentowane podczas konferencji rozpoczynającej projekt. Konferencje rozpoczął Prezes Związku Samorządów Polskich Adam Ciszkowski, witając uczestników oraz zaprezentował stowarzyszanie, przybliżając cele jakie ma realizować. Następnie Grzegorz Grabowski przedstawił informację o Narodowym Instytucie Wolności i Programie Operacyjnych Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju

Społeczeństwa Obywatelskiego Narodowy Instytut Wolności jest instytucją właściwą w sprawach wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także działalności pożytku publicznego i wolontariatu, w zakresie określonym w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nazwa Instytutu podkreśla zapisaną w preambule ustawy ideę, że tworzona agencja wykonawcza ma wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce przez wzmacnianie zorganizowanej i dobrowolnej aktywności obywateli na rzecz różnorakich ważnych społecznie celów, co ma nawiązywać do wielowiekowego dziedzictwa polskiej wspólnoty wolnych obywateli i jednocześnie wypełniać ideały wolności. Jego zadaniem jest zarządzanie programami wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, przyjętymi w drodze uchwały przez Radę Ministrów, po przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817, z późn. zm.), oraz gromadzenie i analizowanie danych ze wszystkich obszarów współpracy administracji państwowej z sektorem obywatelskim. Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności przejął część zadań wykonywanych dotychczas przez ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego wobec organizacji pożytku publicznego.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) to rządowy Program dotacyjny dla

organizacji pozarządowych,  w ramach którego dofinansowywane są             projekty majce

na celu zwiększenie   zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne.

CELE PROGRAMU FIO

Celem głównym Programu FIO jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne. Realizacja Programu FIO ma umożliwić obywatelom angażowanie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych.

Cele szczegółowe:

  1. Zwiększenie liczby inicjatyw oddolnych.
  2. Wzrost liczby obywateli angażujących się w działania organizacji pozarządowych i inicjatywy lokalne.
  3. Wzrost partycypacji obywateli w sprawach publicznych.
  4. Wzmocnienie potencjału III sektora.

Podstawą prawną „Programu FIO na lata 2014-2020” jest Uchwała Nr 209/2013 Rady Ministrów z 27

listopada 2013 r. w sprawie przyjęcia Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

Dalsza część konferencji poświęcona była zagadnieniom merytorycznym. Przedstawiamy prezentowane wykłady:

T.1. Rola zarządzania strategicznego w JST.

T.2. Wymagania stawiane dokumentom planistycznym.

T.3. Partycypacji w tworzeniu polityk publicznych. .

T.4. Uwarunkowania rozwoju JST wynikające ze Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. 

T 5.  Relacje pomiędzy dokumentem strategicznym, programem współpracy JST z NGO, ogłoszeniem o konkursie na realizacje zadań publicznych oraz ofertami na ich realizację.

Następnie odbyła się debata na temat „Partycypacja w tworzeniu polityk publicznych – teoria i praktyka”. Jako prelegenci w debacie uczestniczyli wykładowcy, którzy wcześniej prezentowali swoje wykłady.

Kolejnym etapem konferencji była prezentacja projektu „Partycypacyjny raport o stanie gminy”. (tutaj odpowiednia prezentacja).

Na zakończenie konferencji jej uczestnicy mieli możliwość indywidulanych konsultacji dotyczących udziału w projekcie.

Do pobrania

Skip to content