Projekt „Zaangażowani, kompetentni i świadomi społeczni liderzy dla dostępności kultury”

W drugiej połowie 2023 roku Związek Samorządów Polskich realizował projekt „Zaangażowani, kompetentni i świadomi społeczni liderzy dla dostępności kultury” w ramach Kultury Dostępnej.

Projekt zakładał szereg działań, mających na celu wyposażyć lokalnych liderów kultury w praktyczne kompetencje, potrzebne do organizacji i promowania kultury w swoich słabo zurbanizowanych miejscowościach, oddalonych od dużych ośrodków kultury.

Pierwszymi działaniami były warsztaty przeprowadzone w Jakubowie, Zbuczynie i Łosicach. Beneficjenci mieli okazję m.in. podyskutować na tematy wykorzystania nowoczesnych technologii do promocji i edukacji kulturalnej, otrzymali praktyczne wskazówki dotyczące planowania, promocji i zarządzania wydarzeniami oraz wymieniali się doświadczeniami nt. tradycji i kultury Mazowsza, czego efektem jest stworzona w ramach projektu wystawa. Podczas spotkań warsztatowych w 3 gminach uczestniczyło ponad 350 uczestników.

Szeroka akcja promocyjna i wysoka frekwencja podczas spotkań, pozwoliła skutecznie zorganizować konkurs Przegląd kulturalny Wschodniego Mazowsza w którym uczestnicy, rywalizowali w 4 kategoriach: pieśń i muzyka lokalna,  kulinaria, stroje ludowe, oraz rękodzieło. Związek Samorządów Polskich wyróżnił po 3 zespoły w każdej z kategorii. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Był to dzień nie tylko wspaniałej rywalizacji zgłoszonych zespołów, ale także świetna okazja do zintegrowania całego lokalnego środowiska kultury ludowej i tradycyjnej.

Duża ilość działań podejmowanych w projekcie, pozwoliła Związkowi na wyselekcjonowanie 25 lokalnych liderów w dziedzinie tworzenia i promocji wydarzeń kulturalnych, których zaprosiła na trzydniowy wyjazd do Krakowa podczas, którego uczestnicy mieli możliwość dowiedzieć się, jak wygląda organizacja pracy teatru Groteska od kulis. Uczestniczyli także w warsztatach z prowadzenia teatru lalkowego. Poza tym zwiedzieli skansen w Rydlówce oraz obserwowali sztukę „Pani Pylińska i Sekret Chopina” pokazywaną na deskach Teatru Bagatela w Krakowie.

Materialnym osiągnięciem projektu jest wystawa przygotowana przez uczestników warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu. Została ona zaprezentowana na placach i ulicach gmin, z których pochodzili uczestnicy działań w projekcie.

Projekt został współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”.

Skip to content