Ogólnie o projekcie

Ogólne cele oraz przewidywane rezultaty realizacji zadania.

Projekt „Promocja idei samorządności w Polsce”

Celem głównym zadania jest zaplanowana i skuteczna promocja idei samorządności prowadzona z udziałem jednostek samorządu terytorialnego w otoczeniu ekonomicznym i społecznym.

Cele szczegółowe:
1. Podniesienie wiedzy i świadomości wśród uczestników konferencji o możliwości współpracy międzysektorowej.
2. Nawiązanie trwałych relacji prowadzących do zawiązywania partnerstw w realizacji wspólnych przedsięwzięć.
3. Prowadzenie aktywnego dialogu na tematy istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego regionu, w tym turystyki i kultury.
4. Podnoszenie jakości debaty publicznej w Polsce
5. Upowszechnienie idei samorządności lokalnej i dążenie do doskonalenia instytucji samorządowych.

Projekt zakłada organizację 16  konferencji w różnych częściach Polski o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym gdzie z założenia ma dojść do wymiany myśli między przedstawicielami samorządów, a przedstawicielami władz, środowisk biznesowych oraz organizacji pozarządowych, a także instytucji opiniotwórczych. Obszary tematyczne konferencji będą zbieżne z katalogiem zadań własnych gminy.

Ponadto w  ramach projektu przedstawiciele Związku Samorządów Polskich wezmą udział w  XXXII Forum Ekonomicznym w  Karpaczu w dn.  5-7 września 2023r. „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Udział w powyższym wydarzeniu jest istotny z punktu widzenia realizacji celów statutowych jako organizacji pozarządowej skupiających przedstawicieli administracji publicznej, zarówno na szczeblu samorządowej jak i wojewódzkiej. W ramach tego wydarzenia planuje się udział przedstawicieli ZSP jako prelegentów i osób biorących udział w aktywnym dialogu.

Kolejnym działaniem w ramach projektu jest opracowanie dwóch ekspertyz. Celem ich przygotowania jest podnoszenie ważnych dla samorządów tematów, jak np. doskonalenie swoich działań, radzenie sobie w trudnych do przewidzenia sytuacjach, inicjacja partnerstwa ponadlokalnego, nowoczesne techniki zarządzania wdrażanie nowych technologii oraz zarządzanie zielonym ładem w ujęciu lokalnym oraz ponadlokalnym, które można wdrożyć w codziennej pracy jednostki samorządu terytorialnego. Efektem realizacji całego zadania publicznego jest inicjowanie, propagowanie i realizacja wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy samorządów oraz podniesienie wiedzy osób biorących udział w konferencjach.

Skip to content