NEWSLETTER 3/2019

Związku Samorządów Polskich opracowany w ramach programu Partycypacyjny Raport o stanie Gminy.

W ramach projektu „Partycypacyjny raport o stanie gminy”

W ramach projektu w dniu 29-30 lipiec odbyły się pierwsze warsztaty programowe Obiektywny sposób oceny gminnych strategii i programów.

  • Warsztaty rozpoczęło przywitanie uczestników przez Prezesa Związku Samorządów Polskich Adama Ciszkowskiego.
  • Na wstępie kierownik projektu Grzegorz Grabowskie przedstawił ogólne informacje o:
    • – Narodowym Instytucie Wolności,
    • – Funduszu Inicjatyw Obywatelskich
    • – projekcie Partycypacyjny raport o stanie gminy.
  • Część merytoryczna warsztatów rozpoczęła prezentacja dr Grzegorza Grabowskiego na temat Ustawowe wymagania dotyczące dokumentów planistycznych. Zaprezentowano je w oparciu u wytyczne ustawy o planowaniu rozwoju oraz projekcie nowelizacji tej ustawy. Wskazano na nowe zapisy dające możliwość fakultatywnego opracowywania przez gminy strategii jej rozwoju, możliwość opracowywania strategii dla kilku gmin. Zaprezentowano wymagania dotyczę treści dokumentów strategicznych zawarte w ustawie oraz zaprezentowano wymagania dokumentów planistycznych wynikających z ustawy o rewitalizacji  oraz zasad opracowywania Lokalnych Strategii Rozwoju.  konieczności prowadzenia ich ewaluacji. Podczas prezentacji zaprezentowano definicje ustawowe strategii, programu i polityki publicznej.  Ten punkt warsztatów zakończyła dyskusja dotycząca podjęcia próby zdefiniowania tych pojęć na poziom samorządu lokalnego oraz dyskutowano na temat powiazań pomiędzy tymi dokumentami.
  • Kolejny etap warsztatów związany był z zaprezentowaniem przez dr. Marcina Bąkiewicza metody oceny celów i zadań – SMART. Po prezentacji uczestnicy warsztatów podzieleni na trzy 10 osobowe zespoły otrzymali zadania opracowania zgodnego ze SMERT-em celów strategicznych w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej. Następnie dyskutowano nad prezentacja każdego z wypracowanych celów. 
  • Kolejny etap polegał na prezentacji wybranych celów i zadań w różnych dokumentach strategicznych jst. dokumentów strategicznych. Uczestnicy warsztatów dyskutując ocenili zgodność zapisów celów i zadań z metodą SMART. Zauważono, że ich zdecydowana większość nie jest zgodna z tą metodą. Jednocześnie wynikła ożywiona dyskusja na ile w dokumentach strategicznych i planistycznych wykorzystanie metody jest zasadne. Zwracano uwagę, że duża nieprzewidywalność uwarunkowań zewnętrznych oddziaływujących na JST w znacznym stopniu ogranicza możliwość jest stosowania.
  • Następny element warsztatów poprzedziła prezentacja dr Grzegorza Grabowskiego dotycząc Ewaluacji społecznej (patrz załącznik 3.) Po prezentacji uczestnicy podzieleni na trzy grupy otrzymali zadanie opracowania wskaźników ewaluacji dla wybranych przez siebie przedsięwzięć. Ten etap zakończyła prezentacja i omówienie wyniku prac grupowych. 
  • Na zakończenie warsztatów podjęto dyskusje na temat wykorzystania pozyskanej wiedzy na temat metody SMART i ewaluacji społecznej do opracowania raportów
     o stanie gminy. W pierwszej kolejności podważono sens opracowania raportu. Uczestnicy podzielili się także swoimi refleksjami na temat prezentacji raportów
     w swoich jst. Wskazywali  na niskie zainteresowanie a raportem zarówno ze strony radnych a także mieszkańców.  W konkluzji warsztatów wyrażono postulat opracowania matrycy wskaźników opartych o SAMRT i ewaluację, które pozowałyby w sposób obiektywny być wykorzystane w procedurze monitorowania wdrażania dokumentów planistycznych i być podstawą do opracowania raportu o stanie gminy.

Z życia organizacji

  • 10 lipca Dziś odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Samorządów Polskich z Marszałkiem Senatu RP Panem Stanisławem Karczewskim, w sprawie gospodarki odpadami. Na zdjęciu Burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa oraz Wiceburmistrz i Wiceprezes ZSP Remigiusz Górniak wspólnie z Panem Marszałkiem.
  • 13 lipca delegacja Związku Samorządów Polskich – wiceprezes Remigiusz Górniak oraz dyrektor Grzegorz Grabowski – bierze udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Finansów. Tematem spotkania są finanse samorządów.
  • W czwartek 18 lipca w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Gmin i Powiatów współpracujących ze Związkiem Samorządów Polskich z Panem Jackiem Sasinem Wicepremierem Rządu RP w sprawie ustawy o finansowaniu połączeń komunikacyjnych oraz dofinansowaniu budowy dróg samorządowych.
  • W poniedziałek 22 lipca w Warszawie odbyło się spotkanie Ministra Cyfryzacji Pana Marka Zagórskiego z Prezesem Związku Samorządów Polskich Panem Adam Ciszkowskim. Tematem przewodnim była współpraca na linii samorząd terytorialny – Ministerstwo Cyfryzacji oraz postulaty samorządowców ZSP w kwestii nowych inicjatyw w rozwoju e-usług administracji publicznej.
  • 23 lipca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele zarządu Związku Samorządów Polskich – Adam Ciszkowski oraz Remigiusz Górniak, o najważniejszych problemach społeczności lokalnych, rozmawiali z Szefem Gabinetu Politycznego Wicepremiera Jacka Sasina – Ryszardem Madziarem. A wcześniej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wzięli udział w konsultacjach z Wiceministrem Pawłem Szefernakerem oraz Wojewodami z całej Polski.
  • W środę 24 lipca w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie przedstawicieli miast i gmin Związku Samorządów Polskich z Panem Ministrem Henrykiem Kowalczykiem w sprawie nowelizacji przepisów dotyczących gospodarki odpadami. Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu nowych przepisów zwiększona zostanie konkurencja i ograniczony wzrost cen dla mieszkańców. Ponadto jako samorządowcy liczymy na uruchomienie nowych środków zewnętrznych na budowę infrastruktury związanej z nowoczesnym ekologicznym przetwarzaniem odpadów. Przekazalibyśmy Panu Ministrowi wszystkie nasze uwagi i ustaliliśmy kolejne spotkania oraz powołanie samorządowego zespołu roboczego.
Skip to content